Звіт EUMBOIS: світова економіка та деревообробка

2011 рік світова економіка завершила із зростанням ВВП на 3,8%. У Європейському Союзі це зростання становило 1,6%. У країнах, що розвиваються, рівень національної заможності водночас зріс більше ніж на 6%

Процес економічного зростання, що почався у Сполучених Штатах у другій половині 2011 року, набув стійких ознак. Зросли приватні видатки, а політика, спрямована на зменшення урядових видатків, а передусім, фінансові умови, що стимулюють інвестиції, стали тими рушійними силами, що дали змогу американському гіганту завершити рік із скромним оптимізмом у майбутньому. Щоправда, щодо стійкості цієї фази експансії все ще закрадаються сумніви: перш за все йдеться про перекваліфікацію робочої сили, втраченої під час кризи 2009 року, здійснити яку необхідно, щоб надалі уникнути зростання структурного безробіття, а по-друге, фінансову нестабільність в Єврозоні, що у середньо-терміновій перспективі може поширитися за межі Європи.

На японській економіці сильно позначилося цунамі 2011 року, що потребувало невідкладного і масштабного втручання урядових органів. Завдяки бюджетним асигнуванням, повна сума яких сягнула 4% ВВП країни, промислове виробництво вдалося швидко відновити до потрібного рівня. Він зовсім незначно поступався показникам, відзначеним перед цією природною катастрофою. Компенсуватимуть господарські видатки на таку відбудову за рахунок підвищення податків протягом наступних 25 років. Крім того, щоб стимулювати внутрішні інвестиції, Банк Японії максимально наблизив до нуля процентні ставки.

У Канаді економічне ситуація загалом, попри невизначеність в Єврозоні, складалася добре, а її динаміка була позитивною. Рушійними силами в цій  північноамериканській країні стали приватні видатки і внутрішні інвестиції.

У 2011 році тут зросла потреба в товарах іноземного виробництва, що суперечить фіскальній політиці уряду, який намагається стимулювати споживання вітчизняних виробів та послуг.

Економіка Німеччини загалом добре завершила 2011 рік. Атмосфера довіри довкола промисловості цієї країни дала їй змогу залучити чимало внутрішніх і зовнішніх інвестицій. Німецьким компаніям у другій половині 2011 року, навіть під час рецесії, вдавалося підтримувати свою конкурентоспроможність на дуже високому рівні, дбати про розвиток корпоративного ноу-хау та інтенсифікувати свої зусилля у сфері дослідницької та інноваційної діяльності. Водночас уряд втілював низку заходів зі зменшення бюджетного дефіциту. Продовжувати цю політику він планував і в 2012–2013 р. р.

Наступним фактором, критично важливим для цього успіху, після промисловості є внутрішній попит, де, попри диспропорційний характер збільшення цін на нафту, періодично фіксувалися значні показники зростання.

ВВП в Італії зріс на 0,29% і сягнув загальної суми $2 199 мрд. Спад в італійській економіці спостерігався з другої половини 2011 року. Уряд цієї країни намагається втілити в життя заходи зі зменшення своїх видатків, найбільш очевидними наслідками яких стало зростання безробіття та посилення податкового тиску.

Досить скромно завершила 2011 рік і Франція. У першій половині року практично не спостерігалося зростання валового продукту, а незначне відновлення там спромоглися  зафіксувати лише під кінець 2011 року. Внаслідок різкого обмеження своїх видатків французькому урядові вдалося зменшити бюджетний дефіцит. Економічне зростання опинилося перед двома критичними викликами: по-перше, з боку всього ринку нерухомості, на котрому у 2011 році сильно позначився 10-процентний спад цін, а по-друге, наслідків реформи ринку праці, для здійснення якої необхідна перекваліфікація трудових ресурсів вже зі шкільної лави.

Англійська економіка зазнала збитків від фінансового напруження, яким у 2011 році та й зараз, визначається ситуація в Єврозоні. Зростання ВВП очікують у другій половині 2012 року.

Рівень безробіття серед молоді у 2011 році підвищився і сягнув близько 20%. Серед заходів уряду, спрямованих на подолання кризи – корекція експансіоністської монетарної політики із процентними ставками розміром 0,5% та реструктуризація ринку праці, що передбачає стимулювання працевлаштування молоді у солідні компанії.

Деревообробні верстати й інструменти: масштаби галузі та її розвиток

У 2011 році порівняно з попереднім у галузі виробництва деревообробних верстатів та інструментів в Європі зафіксували 10,2% зростання, а загальний виторг в цій сфері сягнув €5 900 млн.

Деревообробні верстати та інструменти: 2011 рік, остаточні дані Європейська галузь виробництва деревообробних верстатів та інструментів

  • Виробництво – 5 900
  • Експорт – 1 700
  • Імпорт – 548

У секторі відзначали значне нарощування експортного потенціалу – як про це свідчить 31,5% зростання та те, що частка цієї продукції перевищує 30%.

Закупівля верстатів з-за кордону зросла більш як на 6% порівняно з рівнем 2010 р і сягнула €548 млн.

Згідно з підрахунками в галузі виробництва деревообробних верстатів та інструментів є понад 1000 великих компаній з кількістю працівників 39 000 осіб.

Кількість компаній, що працюють в цій сфері найбільша в Німеччині та Італії.

За показниками обороту компаній на цю галузь в Німеччині припадає частка ринку 42,5%; частка ринку зареєстрована у 2011 році для Італії становила 28,8%.

За кількістю зайнятих на Німеччину припадало 45%, тоді як на Італію 25%.