Термомодифікація – технологія майбутнього?

Білоруські вчені випробовують новий матеріал, отриманий шляхом модифікації деревини.

Експерименти зі зміни властивостей деревини в Інституті тепло- та масообміну Національної академії наук Білорусі проводять вже протягом декількох десятиріч. В свій час активний розвиток отримала хімічна обробка деревини. А тепер вчені  освоїли технологію темічної обробки деревини, яка дозволяє в десятки разів збільшити деякі корисні властивості деревини навіть м’яколистяних порід.

В лабораторних умовах вдалось отримати декілька партій нового матеріалу. Суть процесу термомодифікації полягає в тому, щоб піддати деревину тривалому впливу високих температур (до 240 °С) і при цьому не допустити загоряння. Через декілька діб в такому агресивному середовищі деревина змінює колір, стає більш твердою, вогнестійкою, в десятки разів збільшується стійкість до гниття та шкідників.

В світовій практиці технологія термомодифікації не нова. Її активно використовують, зокрема, у Фінляндії та Швеції. За експертною оцінкою, ринок термомодифікованої деревини оцінюється в декілька мільйонів кубометрів на рік. 

Як розповідають дилери зарубіжної технології, термомодифікована деревина знаходить застосування в будівництві, виробництві декоративних оздоблювальних матеріалів, меблевому виробництві. Через високу біологічну витривалість цей матеріал підходить для виготовлення альтанок, парканів, малих архітектурних форм та інших речей для саду та городу.

Спеціалісти тепло- та масообміну підготували проект технічних умов на новий матеріал. В цьому документі міститься повний опис його властивостей, характеристик. Перш за все, це важливо для будівельної галузі та іншого промислового використання. Також вчені шукають інвестора для створення виробництва термомодифікованої деревини за білоруською технологією.

Поки що розробка залишається скоріше науковим, ніж виробничим, досягненням. Залишається сподіватись, що в зв’язку з розвитком в країні деревообробки, хтось з великих переробників лісової сировини зацікавиться цим інноваційним продуктом та за прикладом зарубіжних компаній зробить на цьому хороший бізнес.